Опалювальний сезон у Херсоні розпочнеться вчасно

Херсон

Опалювальний сезон у Херсоні в 2021 році має розпочатись 15 жовтня, розпочнеться ж за умови середньодобової температури повітря протягом трьох діб + 8⁰ та менше (питання регулюється п.7.9.4. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, зареєстрованих Міністерством юстиції України від 5 березня 2007 р. за № 197/13464). Наразі місто готове до вчасного старту опалювального сезону попри численні заяви політичного характеру, що наразі сезон під зривом. Однак, якщо проаналізувати, такі заяви лунають кожного року.

Включення та відключення систем теплоспоживання здійснюються за графіком, узгодженим з теплопостачальними організаціями, які своєю чергою керуються нормативно-правовою базою (п.7.9.4. Наказу Міністерства палива та енергетики “Про затвердження Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж”, зареєстрованого Міністерством юстиції України від 5 березня 2007 р. за №197/13464).

Заступник міського голови Володимир Пепель зауважує:

«Підготовка до опалювального сезону починається з літа. Ми неодноразово збирали наради, комісії, проводили зустрічі й пояснювали: відповідно до графіка, рекомендованого Міністерством розвитку громад та територій, станом на 1 серпня 2021 року підготовка господарського комплексу міста має складати 60% загальної готовності. Кабмін визначив дедлайн звітування про 100% готовність до опалювального сезону – 1 жовтня. Міський голова Ігор Колихаєв дав завдання всьому енергетичному комплексу міста завершити підготовку до опалювального сезону не пізніше 20 вересня. Що ми маємо на сьогодні? Соціальна сфера, а це заклади освіти, охорони здоров’я та культури, звітує про 100% готовність. До включення опалення готові 97% будинків, які обслуговуються керуючими компаніями. Стосовно ж ОСББ, ЖБК та відомчих будинків ситуація не радісна: готові приймати тепло у Суворовському районі 51% будинків, у Дніпровському районі 48%, у Корабельному – 27%», – каже Володимир Пепель.

Як приклад відповідального підходу наводиться Суворовський район, де ще в серпні 115 будинків провели ремонтні роботи опалювальних систем, покрівлі, електрощитових, водопровідних мереж. 21 будинок здав на повірку вимірювальні прилади опалення – лічильники та манометри. Ці будинки отримали акти готовності й будуть підключені до тепломереж.

Відповідно до законодавства, теплопостачальні підприємства не зможуть надавати послуги будинкам, в яких не буде акту готовності. Вимoгa викoнaти peмoнтнo-пpoфiлaктичнi poбoти нa внутpiшньoбудинкoвиx cиcтeмax, пpoмивaння, нaлaгoджeння i гiдpaвлiчнi випpoбувaння внутpiшньoбудинкoвиx cиcтeм цeнтpaлiзoвaнoгo oпaлeння, вiднoвлeння тeплoвoї iзoляцiї тa iн. вcтaнoвлeнo «Пpaвилaми пiдгoтoвки тeплoвиx гocпoдapcтв дo oпaлювaльнoгo пepioду», зaтвepджeниx нaкaзoм Мiнicтepcтвa пaливa тa eнepгeтики Укpaїни, Мiнicтepcтвa з питaнь житлoвo-кoмунaльнoгo гocпoдapcтвa Укpaїни вiд 10.12.2008 № 620/378. Хто має слідкувати за виконанням підготовчих робіт до опалювального сезону? Голови ОСББ, ЖБК, члени правління й самі мешканці повинні цікавитися в обраних ними відповідальних осіб стосовно стану підготовки їхнього будинку.

На нараді з підготовки до опалювального сезону міський голова сказав:

«До визначеного терміну всі мають бути готові на 100%. Проводьте роз’яснювальну роботу з населенням. Окрім того, якщо люди не будуть сплачувати за рахунками, ми не зможемо гарантувати надання послуги. Я розумію, що більшість з них просто не мають такої можливості, тому треба запропонувати їм шляхи вирішення цього питання. А щодо тих, хто просто ігнорує оплати, вжити максимально суворих заходів. Все місто не має через них страждати».

Не секрет, що містяни заборгували «тепловикам» значні кошти: борг перед ТЕЦ становить 186,3 млн грн, з них тільки за минулий опалювальний період – 52,7 млн грн. «Херсонтеплоенерго» – 159,6 млн грн, з них за минулий опалювальний рік – 44,8 млн грн. Стосовно останнього, Володимир Пепель зауважує:

«Новий керівник за два місяці на посаді провів колосальну роботу: він особисто проводив зустрічі з людьми, підключив юридичний відділ, виконавчу службу, запустив реструктуризацію боргів і таким чином зібрав більш як 20 млн грн. Всі борги за три роки не сплатити, але добра воля й бажання вирішити питання все ж дають поштовх до зрушень. Так само ведеться робота й по ТЕЦ».

Окрім цього, теплопостачальні підприємства модернізуються, аби надавати херсонцям якісні послуги. Якщо в якихось будинках взимку повітря важко назвати теплим – непотрібно роками страждати від холоду, можна відмовитися від послуг ТЕЦ і перейти на автономне опалення. Але, зауважує Володимир Пепель, це мають бути не окремі квартири, а весь будинок, а такі рішення, знову ж таки, приймаються на загальних зборах усіх мешканців будинку.

«Якщо теплопостачальна компанія надає неякісну послугу, то отримувач цієї послуги може написати відповідну заяву. Спеціальна комісія разом з отримувачем послуги має перевірити заяву, виявити причину й надати висновок. Якщо причина криється в роботі організації, то отримувачу за ненадану послугу мають зробити перерахунок. Якщо звернення зареєстровано, але з людиною ніхто не зв’язався у період, що надається законом, то у неї є право зібрати двох сусідів, скласти акт, передати до компанії, і тоді зроблять перерахунок. Ці речі регламентовані законом про теплоенергетику, ми маємо їх знати й користуватися ними для захисту своїх прав», – підсумовує Володимир Пепель.

Отже, нічого не заваджує розпочати опалювальний сезон вчасно. Однак, там, де є борги, підприємство-теплопостачальник цілком може не підключити цілий будинок. Така ситуація, наприклад, у кількох будинках в мікрорайоні Шуменському. Однак, ситуацію продовжують вирішувати за допомогою укладання договорів реструктуризації.

Залишити відповідь