Повноцінну бригаду територіальної оборони розгортають на Херсонщині
На Херсонщині, яка граничить з територією тимчасово окупованої російськими військами Автономної Республіки Крим, розгортають бригаду територіальної оборони. Про це пише журналіст Сергій Яновський у виданні “Новий день”.
Тербат запрошує на контракт
Система підготовки резервістів, як «солдатів на тиждень» у Херсонській області, схоже, відходить у минуле. Тут почалося формування повноцінної 124-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ, до складу якої увіллються п’ять батальйонів – по одному на кожен адміністративний район краю. Причому сюди не тільки викликатимуть на навчання резервістів — у ньому будуть служити офіцери й солдати за контрактом тривалістю не менше трьох років. Саме зараз уже набирають 89 контрактників до підрозділу управління бригади, і по 46 – у кожен батальйон. Служитимуть вони будуть у межах області, і про ротацію у зону АТО-ООС не йдеться.
У 124-го тербату вже є командир — підполковник Дмитро Іщенко. «Раніше перед територіальною обороною держава ставила п’ять завдань. Після зміни вітчизняного законодавства їх буде вже дванадцять. Це і підготовка особового складу до національного спротиву на випадок відкритої воєнної агресії, і боротьба з диверсантами супротивника. А також забезпечення вимог надзвичайного стану, та умов для стратегічного розгортання військ», — по-офіцерськи чітко висловився комбат на брифінгу у прес-клубі «Новий день».
Стрілецьке озброєння для бригади територіальної оборони (такі частини створюють у кожній області України) вже надане, підшукують приміщення для її батальйонів у районних центрах. У найближчій перспективі це будуть не якісь тимчасові або пристосовані споруди, віддані за принципом «на тобі, небоже, що мені негоже». А повноцінні комплекси із системами зв’язку та оповіщення, їдальнею, казармами. Зараз триває набір контрактників — для них передбачили досить привабливі умови служби (надто враховуючи те, що окопного побуту із ротаціями на східний фронт не передбачається). Їм пропонують грошове забезпечення у сумі близько п’ятнадцяти тисяч гривень на місяць, безкоштовні обіди для солдатів і сержантів, речове забезпечення. А ще на родину з двох осіб держава гарантує повну або часткову оплату піднайму житла у сумі 1,8 тисячі гривень на місяць для сільської місцевості, і 2,4 тисячі гривень – для обласного центру.
«Алкоголіки й наркомани нам не потрібні»
Можна бути певним, що бажаючі служити в бригаді територіальної оборони на таких умовах знайдуться (власне, половину кандидатів у контрактники вже відібрали). Та беруть далеко не всіх охочих.
— Алкоголіки, наркомани та нероби нам не потрібні. Шукаємо вмотивованих бійців віком до шестидесяти років, у котрих немає серйозних проблем зі здоров’ям. Чудово, якщо кандидати мають досвід військової служби. І повірте, знайдеться, з кого вибирати: адже понад десять тисяч мешканців Херсонщини є учасниками бойових дій, — каже обласний військовий комісар, полковник Олександр Зіньковський. – У свою чергу, нові контрактники зможуть також надати допомогу у комплектуванні бригади, вивчаючи морально-ділові якості кандидатів для зарахування на службу, стан готовності транспорту на підприємствах, що його будуть використовувати для перевезення особового складу. Адже одна справа, коли керівник підприємства пише у папірці, що машина «технічно справна», і зовсім інша, коли водій з числа військовослужбовців особисто пересвідчиться у її готовності. Також кандидати на командні посади пройдуть курси перепідготовки на базі військових вишів.
А де ж для батальйону гроші?
Якщо всі плани з формування 124-го тербату вдасться втілити у життя, рівень боєздатності та мобільність цієї частини буде «на голову вищою» від тієї аморфної маси, якою є система територіальної оборони на Херсонщині сьогодні. Та недарма побутує крилатий вислів, який приписують Наполеону: «Для війни потрібні всього три речі – гроші,гроші, і ще раз гроші». Без них і розбудова нової частини ЗСУ розтягнеться невідомо на скільки. А поки на всі потреби та утримання нової частини грошей таки немає. Чекають допомоги від держави, оскільки саме державна влада ініціювала прийняття законодавства про національний спротив.
Перекладати настільки значні витрати знову «на плечі» місцевих громад, і без того переобтяжених соціальними зобов’язаннями, було б нераціонально і неправильно, переконаний начальник управління оборонної роботи Херсонської облдержадміністрації Валерій Головко.
«Усі територіальні громади Херсонщини розробили свої оборонні програми. Тільки нинішнього року вони з місцевих скарбничок витратили 12 мільйонів 380 тисяч гривень на шефську допомогу військовим, організацію призову, проведення навчань резервістів. Ці гроші не пішли на потреби освіти, медицини, культури. Але ж дохідна частина бюджетів громад не безмежна, й збільшувати для них фінансовий тягар до безкінечності не можна, — зауважив на брифінгу у прес-клубі «Новий день» Валерій Головко.