Полковник поліції Олександр Ковальов: «Карний розшук – це моє життя»
Полковник поліції Олександр Ковальов: «Карний розшук – це моє життя»
У структурі ГУНП в Херсонській області підрозділ карного розшуку є одним з найважливіших і відповідає за розкриття більшості злочинів, скоєних на території області. Це вимагає величезної самовіддачі від кожного працівника, така робота під силу не кожному. У карному розшуку місце лише тим, хто вважає цю службу своїм покликанням, переконаний начальник Управління карного розшуку ГУНП в Херсонській області Олександр Ковальов.
36-річний полковник поліції Ковальов Олександр Олександрович уже 4 роки очолює ввірений йому колектив. На службу в ОВС він прийшов у 2003 році, з того часу працював лише в підрозділах карного розшуку. Олександр Олександрович — людина, яка інтуїтивно відчуває брехню. Це, на його думку, одна з ключових якостей, якою повинен володіти оперативник.
Загалом, карний розшук – це окремий світ, де люди живуть своєю роботою, у них свої правила і свій гумор. Служба в карному розшуку — це далеко не серіальна романтика і пригоди. Тому що для жителів нашого міста Херсона та всієї області головне, щоб можна було спокійно, не озираючись, не боячись, гуляти вулицями, не переживати за безпеку дітей і пенсіонерів, а також знати, що злочин буде розкритий, а злочинець покараний.
– Розкажіть про розкриття або затримання, яке вважаєте найбільш значущим у своїй кар’єрі.
Для кожного оперативника усі розриті злочини є значущими і важливими. Спочатку розкривав кишенькові крадіжки, потім квартирні, потім грабежі, розбої і вбивства. Але я запам’ятав свій перший розкритий особливо тяжкий злочин.
У 2005 році у Корабельному районі міста Херсона було знайдено тіло молодої жінки з ознаками насильницької смерті. Її вбили, після чого зґвалтували. Мене, як молодого оперативника, який раніше не працював над розкриттям такого виду злочинів, це особливо жорстоке вбивство шокувало. Як потім ми встановили, це вбивство і зґвалтування скоїла група неповнолітніх хлопців. Я спілкувався з ними, виводив їх, так би мовити, на «чисту воду». Убивцями і ґвалтівниками були діти з неблагополучних родин. А їх жертвою стала подруга матері одного з підлітків. До цього група неповнолітніх уже потрапляла у поле зору міліції за крадіжки з квартир. Їх провина була доведена і усіх засудили, одного до довічного ув’язнення, іншим дали різні строки.
– Що для вас карний розшук?
Якщо додати трохи гумору у визначення роботи карного розшуку, то це «бігти і не зупинятися». А взагалі, для мене особисто, карний розшук – це моє життя. Робота в карному розшуку і моє життя – це одне ціле. Наприклад, зараз я у своєму кабінеті, через 5 хвилин вже їду в район, де сталося вбивство. Через годину – вже в іншому місці. Робота присутня навіть на відпочинку з сім’єю або коли займаєшся улюбленим хобі. У якусь мить надходить дзвінок про тяжкий злочин, потрібна моя особиста присутність, я все кидаю і їду на роботу. Долати тяготи служби мені допомагає мій колектив, який я вважаю своєю другою родиною. Ми знаємо про проблеми одне одного, що відбувається у родинах: у когось дитина захворіла і ми всі допомагаємо, у когось радісна подія і ми всі вітаємо з нею. Ми поділяємо і горе, і радість. Тому весь карний розшук – це сім’я.
У карний розшук, в основному, приходить молодь, і моральне задоволення від роботи у них з’являється, коли починають самостійно розкривати злочини. В моєму колективі всі хлопці та дівчата розумні, з ними приємно працювати і їм можна довіритися. Колектив намагаюся підбирати особисто, тому що в нашій справі головне – команда.
– Хто або що стало вирішальним в обранні професії?
Я з офіцерської сім’ї – мій прадід був офіцером, мій дід воював у Другій Світовій війні. У діда було 12 братів, всі пішли на фронт, з них 9 повернулись офіцерами. Мій батько служив в міліції, і я вирішив йти шляхом діда і батька. Спочатку хотів вступати у військове училище, але прислухався до порад батьків і вступив у міліцейський виш. Та жодного дня не пошкодував про це. Після проходження першої практики подивився, як і чим живе міліція. А вже після проходження другої і третьої практик однозначно для себе вирішив працювати в органах. Незважаючи на те, що за спеціальністю я слідчий, я сам обрав роботу в карному розшуку, де працюю і досі.
– Назвіть три головних, на ваш погляд, зміни, які відбулися у карному розшуку за останні роки.
Нашому карному розшуку 100 років. І за цей час назва служби не перейменовувалась. Можливо в чомусь змінювалася наша структура, але основну мету і завдання нашої роботи ніхто не змінював жодного разу. Ми все життя розкривали тяжкі та особливо тяжкі злочини.
Але процес переатестації не минув даремно. У поліції залишилися тільки ті, хто прикипів до своєї роботи душею. Всі інші пішли. В рази покращився принцип прийому на роботу. Перевага надається освіченим людям з активною життєвою позицією. Тож можу з упевненістю сказати, що в моєму колективі працюють справжні професіонали. Але хороші кадри — тільки частина успіху. Не обійтися нам і без сучасної техніки. Тому велику увагу керівництво ГУНП приділяє технічному оснащенню карного розшуку та тих служб, без яких ми не можемо ефективно працювати. Життя не стоїть на місці, воно змінюється, тож змінюються і засоби зв’язку. Так і наша служба рухається вперед, удосконалюється технічно, зростає професійне ядро оперативників, що позитивно позначається на швидкості розкриття злочинів.
– Хороший опер — це?
Для ефективної роботи в карному розшуку його працівники повинні мати логічне мислення, вміти змоделювати ситуацію так, щоб це сприяло розкриттю злочину. А ще – вміння аналізувати і творчо підходити до роботи. Оперативник повинен правильно відтворити ситуацію скоєння злочину, щоб потім зрозуміти мотиви, обставини і вийти на слід злочинця. Самовідданість – теж важлива якість справжнього опера, який не повинен рахуватися зі своїм особистим часом або проблемами. Я повторюся, що карний розшук – це життя. Якщо ти справжній опер, ти не бачиш іншого життя, ти бачиш свою роботу і віддаєшся їй на 100%. І третя, найважливіша якість, яку я завжди бажаю всім своїм колегам — це оперативна вдача. Якщо у опера є оперативна вдача, він завжди буде розкривати злочини.
А на запитання про секрети успішної діяльності оперативника, Олександр Олександрович упевнено відповів, що основою успіху в будь-якій справі є злагоджений і згуртований колектив, почуття впевненості у товариші, взаємна допомога, довіра і повага.
— Я вважаю, що мені дуже пощастило в житті, — зазначає Олександр Ковальов, — як з наставниками, так і з колективом та керівництвом. Нікого, з ким мені довелося служити, не можу згадати з негативного боку, в будь-якій життєвій або службової ситуації я завжди можу розраховувати на допомогу товаришів і керівництва.
– Чим займаєтеся у вільний час?
Якщо у вас є хобі і ви дійсно зацікавлені цим заняттям, ви завжди знайдете для цього час. Якщо людина чогось хоче, вона цього досягне. Звісно, у мене є захоплення. Я дуже полюбляю риболовлю. У мене підростає син і мене дуже тішить, що він поділяє моє захоплення. І так ми разом проводимо час. Нещодавно я почав цікавитися більярдом, граю з колегами. А взагалі, весь свій вільний час, якого небагато, приділяю родині, батькам і друзям.
– Що побажаєте вашим колегам з нагоди професійного свята?
Перш за все, завжди повертатися додому живими та здоровими. А ще –оперської вдачі, оптимізму, благополуччя, міцного сімейного тилу та щастя в родинах. Також хочу привітати та висловити слова подяки ветеранам служби, які свого часу чесно виконували поставлені завдання, а зараз передають свій неоціненний досвід молодому поколінню оперативників!
Відділ комунікації поліції Херсонської області
© Херсонська область: https://hr.npu.gov.ua/news/policziya-v-oblichchyax/oleksandr-kovalov-golovna-czinnist-bud-yakogo-kolektivu-lyudi-vid-togo-naskilki-profesijnim-zlagodzhenim-i-czilespryamovanim-je-kolektiv-zalezhit-i-kinczevij-rezultat-roboti/
© Херсонська область: https://hr.npu.gov.ua/news/policziya-v-oblichchyax/oleksandr-kovalov-golovna-czinnist-bud-yakogo-kolektivu-lyudi-vid-togo-naskilki-profesijnim-zlagodzhenim-i-czilespryamovanim-je-kolektiv-zalezhit-i-kinczevij-rezultat-roboti/