Херсонські аудитори обчислили збитки від заготівлі очерету в Голопристанському районі

Херсон

Херсонські аудитори обчислили збитки від заготівлі очерету в Голопристанському районі

Під час планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Збур’ївське лісомисливське господарство» фахівці Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області виявили порушення, з огляду на які було завдано шкоди природі (ревізія охопила період з 01.01.2015 по 01.05.2017). Зокрема, це стосується правил заготівлі очерету приватною структурою на ДП «Збур’ївське ЛМГ» (далі — Підприємство).

Ще 2002 року згідно з розпорядженням Голопристанської районної державної адміністрації комерційна структура отримала в оренду на 40 років ділянку лісового фонду площею 240 га. Заготівля орендарем очерету роками відбувається на землях лісогосподарського призначення Підприємства всупереч ст. 9 Лісового кодексу України і без погодження з постійним користувачем лісами – Державним агентством лісових ресурсів України, тобто за відсутності відповідного дозволу лісівників.

Офіційними нормативними матеріалами з базового лісовпорядкування не було завчасно запроектовано обсягів заготівлі очерету, а на сьогодні взагалі немає біологічного обґрунтування для його використання.

Однак місцеві органи влади не визначали запасів очерету для здійснення його промислової заготівлі та для потреб комерційної діяльності на території Підприємства. Тому лісові квитки для заготівлі очерету приватній структурі не надавали (відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України, спецвикористання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці має проводитися виключно за лісовим квитком). При цьому ст. 10 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що реалізацію технічної сировини дикорослих рослин особами, які не мають дозволу на спеціальне використання природних рослинних ресурсів, категорично заборонено. Однак на підставі отриманих фітосанітарних сертифікатів комерційна структура експортувала очерет до Данії, Великобританії та Німеччини загалом майже 1,4 тис. тонн за обревізований період.

Відповідно до ст. 13. Закону України «Про рослинний світ» збір за спеціальне використання природних рослинних ресурсів місцевого значення зараховується у повному розмірі до місцевих бюджетів. Отже, місцевий бюджет втратив можливість отримати надходжень за спеціальне використання побічних лісових ресурсів місцевого значення на суму понад 2 млн грн.

Крім того, очеретяні плавні служать незамінним середовищем для гніздування птахів і нересту риби, зокрема рідкісних і зникаючих біологічних видів. Варто зазначити, що орендар не дотримувався природоохоронних вимог щодо збереження сприятливих умов для існування диких тварин і птахів. Матеріали ревізії передано правоохоронному органу, інформує
прес-служба Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області.

      

Залишити відповідь