Унікальний біосферний заповідник «Асканія-Нова» потребує всілякої підтримки — аудитори

Херсон

Унікальний біосферний заповідник «Асканія-Нова» потребує всілякої підтримки — аудитори

Як повідомляє прес-служба Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області, херсонські аудитори дослідили ефективність витрачання коштів природно-заповідного фонду у біосферному заповіднику «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна. Зокрема, під час проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм НААНУ за період з 01.01.2015 по 30.06.2018.

До речі, у структурі Заповідника — ділянки заповідного степу, акліматизаційний зоопарк і дендропарк, що утримуються у посушливих умовах. З 1984 року такий неповторний об’єкт включено до міжнародної мережі біосферних резерватів заради збереження природи і проведення наукових досліджень у найцінніших екосистемах планети. Заповідник — унікальний куточок незайманої природи південної України, з єдиною в Європі ділянкою типчаково-ковилового цілинного степу, яка має величезну наукову, культурну, пізнавальну і практичну цінність.

У 2015-2017 роках Заповідник, за розрахунками фахівців, недоотримав надходжень на 1,3 млн грн від недопроведених екскурсій, передусім, з причини неналежного розвитку місцевої інфраструктури та під’їзних автошляхів.

Крім того, дендро- і зоопарк потребують переходу на новітні системи автономного енергозабезпечення та підйому води. Приміром, щоб поливати у спеку рідкісні багаторічні рослини, технічно комбінуючи сонячні батареї із новітніми водопідйомними насосами.

Варто зазначити, що природоохоронні заходи профінансовано лише на 53 відсотка від потреби. Не виділялися кошти загального фонду держбюджету на утримання тварин і рослин, протипожежні заходи. Також бракувало фінансів на капітальне будівництво, придбання техніки, обладнання, на розвиток заповідної справи.

Тому доцільно залучити кошти від місцевих скарбниць, позабюджетних і благодійних фондів, коштів підприємств, установ, організацій. Перш за все, для розвитку дорожньої інфраструктури, облаштування автостоянок, інформаційних щитів, етнографічних міні-готелів, наметових містечок із сервісною інфраструктурою.

Фахівці радять оптимізувати державні витрати та пропонують оперативно визначити додаткові джерела і обсяги фінансування територій та об’єктів природно-заповідного фонду. А заради цього доцільно розширити перелік платних послуг.

Було б доречним вдосконалити мережу рекламно-видавничої діяльності, пропонувати надання послуг з фото- та відеозйомки, організувати виробництво сувенірної продукції з чудовими краєвидами, символікою установи, а також ширше практикувати платні навчальні семінари.

Отже, фахівці обґрунтовано і офіційно рекомендують переглянути законодавчі норми і забезпечити належну фінансову підтримку Заповідника світового значення.

      

Залишити відповідь